A fluoridról - ökofogászat - a zöld fogászat

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

A fluoridról

Zöld témák
Enyhe fluorózis okozta fehér foltok a fogakon
A fluorid - idegméreg, vagy fogmentő csodaszer?

Az elmúlt évtizedek egyik legtöbbet vitatott fogászati adalékszere a fluorid, mely a fogkrémek és patkánymérgek egyaránt fontos alkotórésze. Magyarországon a SOTE Fogorvosi Kara egykori dékánjának is fontos kutatási területeként sok támogatást kapott a fluórozás.Tették iskolatejbe, fluortablettákat osztogattak az óvodákban...
Lettek is érdekes zománchibák, megváltozott barázdaszerkezetű fogak, de a gyerekek mentális fejlődésére nem tudjuk (én nem tudom) milyen hatással volt. A fogkrémek jelentős része ma is tartalmaz fluoridokat, egyes tömőanyagok is, de ez sokkal kevésbé veszélyes mint a tablettás, iskolatejes adagolás. Vannak persze pozitív hatásai is a fluoridnak, például keményíti a fogak anyagát, csökkenti a fogak érzékenységét. Kérdés, hogy ez tényleg jó-e.
A fluoridok jelen vannak környezetünkben, és elsősorban az ivóvízzel jutnak a szervezetünkbe.  A hazai csapvizek fluorid tartalma általában alacsony, a megengedett határérték (1,5mg/liter) harmada. Vannak azonban olyan területek a földön (pl. Tanzánia) ahol a vizek fluoridtartalma olyan magas, hogy komoly egészségügyi problémákat okoz.

A fluoridról kimutatták, hogy beépül a fogakba és ellenállóbbá teszi őket a szúvasodással szemben. Ennek az az alapja, hogy a fogak anyagát alkotó hidroxiapatit kristályokban a hidroxil csoportot lecserélhetjük fluoridra, és így egy ellenállóbb fluorapatit vegyületet kapunk. A fluorapatit természetesen is előfordul egyes élőlényekben (pl. cápa fogában) de az emberben nem. A mesterségesen bevitt fluorid a gyerekek fogainak fejlődését képes megváltoztatni, melynek pozitív és negatív következményei is vannak. A pozitív eredmény a kétség kívül ellenállóbb fogzománc. A negatív hatások jelentősen függenek a bevitt fluorid mennyiségétől. A túlzott fluoridbevitel fluorózishoz vezet, ami a fogak zománcrétegének hibájával jár. Enyhe esetben ennek eredménye a fehér, krétaszerű foltok megjelenése. Nem ismerjük még azokat a fogfejlődési folyamatokat melyek a fluorapatit beépülés során módosulnak, de az örlőfogak mélyebb barázdái lehet, hogy ennek következményei. A kemény fogfelszín, a mély barázdák komoly kockázatot is jelentenek, mivel  az épnek tűnő zománc alatt a fogak a mély barázdából kiindulva észrevétlenül nagy mértékben elszúvasodhatnak. A fluoridnak, a fluoridos fogkrémeknek fájdalomcsillapító hatása is van. A dentincsatornákba benyúló idegsejtek a fluoridtóltól menekülve visszahúzódnak, ezért a fájdalom csak később jelentkezik, mikor a sérülés már mélyebb.
A fluorid hatását pontosan megítélni azért is nehéz, mert (mint a gyógyszeriparban nem ritkán) üzleti érdekek erősen befolyásolják a "tudományos" eredményeket, ha másként nem is, a kedvező eredmények publikálásának támogatásával. Elgondolkoztató azonban, hogy az emberi szervezet nem épít be fluorapatitot a fogba, pedig meg tudná tenni.
 
Keresés
Copyright 2016. All rights reserved.
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz