Fogfehérítés - ökofogászat - a zöld fogászat

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Fogfehérítés

Zöld témák

Amit érdemes tudni a fogfehérítésről

A fogak színe sok tényezőtől függ, befolyásolja a genetikai háttér is, de főként az elfogyasztott ételek italok, gyógyszerek és a dohányzás elszínező hatása dominál. Az elszíneződés ezért a fog különböző mélységében jöhet létre. A felszíni elszíneződés gyakran a fog felületén kialakuló bevonatban, fogkőben található, így ennek mechanikai úton való eltávolítása már önmagában is  fehérebb fogakat eredményez. A fogzománcban, vagy a dentinben kialakult elszíneződés eltávolítása azonban már komolyabb beavatkozást igényel.

A fogfehérítő módszerek után kutatva az interneten megszámlálhatatlan találatot kapunk. Ezek főként az alábbi csoportokba oszthatók:

- Házi praktikák
- Fogfehérítő fogkrémek
- Fogfehérítő zselék, csíkok
- Kozmetikai fogfehérítő szalonok
- Fogorvosi rendelői, vagy otthoni fehérítés


Házi praktikák
A legelterjedtebb módszerek a fogak dörzsölése
szódabikarbónával, sütőporral, sóval esetleg ezek citromlével kevert változatával. A szódabikarbónás fogmosás elsősorban mechanikailag tisztít, vagyis dörzsöli a fogfelszínt. A fogzománcot nem károsítja, mivel keménysége (2,5) csak fele a zomácénak (5). A szódabikarbóna bizonyos mértékben kémiailag is tisztít.. Enyhén lúgos kémhatású, de amfoter jellege miatt savakkal és lúgokkal is képes reakcióba lépni. Reagál a fehérjék karboxil csoportjával is, talán a fogfelszínen található fehérje tartalmú bevonat, az un. pellicula megbontásában is szerepet játszik. Savak hatására (mint pl. a citromlé), szén-dioxid szabadul fel belőle, ezért pezseg.
Ha a házi praktikák közül választunk, akkor a tiszta szódabikarbónás fogmosást  válasszuk, de gyengéden alkalmazzuk, mert esetleges fognyaki kopások esetén a dentint az erős súrolással koptathatjuk. Fogmosásnak jó, fehérítésnek azonban gyenge.


Fogfehérítő fogkrémek
Bár rengeteg fajtát találunk az üzletek polcain, legjobb, ha ott is hagyjuk őket. Összetételük ugyan változatos, de nagyjából igaz rájuk, hogy fehérítő hatásuk gyakorlatilag a
mechanikus csiszolóhatáson alapul, ami a fogak zománcrétegének, és fognyaki kopások esetén a dentin károsodásához vezet. A fogak a rendszeres, erőteljes fogmosás hatására teljesen bematulnak, a zománc elvékonyodik. Jellemző egyéb anyagaik a fluoridok, nátrium-hidroxid, peroxid, szacharin, a fehér festékek színezőanyagaként ismert titán-dioxid, a habzást okozó nátrium-lauril-szulfát, és a fertőtlenítő triklozán. Tényleges, tartós fehérítő hatást ne várjunk tőlük.


Fogfehérítő zselék, csíkok
Főként az Egyesült Államokban elterjedtek, mivel a rendelői fogfehérítéshez képest jóval olcsóbbak, és
némelyik tényleg hatásos. Ennek az alapja az a hidrogén-peroxid ami a rendelői fogfehérítés során is a fő komponens. Használata nem veszélytelen, gyakran körülményes és az eredmény sem mindig felel meg az elvárásoknak. Az Európai Unióban ezeket a szereket betiltották. A szabályozás szerint 2012 őszétől a kereskedelmi forgalomban kapható fogfehérítő szerek nem tartalmazhatnak 0,1%-nál több hidrogén-peroxidot. Egy tipikus ilyen otthoni fehérítő készlet (pl. Crest 3D White) ennek a százszorosát tartalmazza, ami az EU-ban még a fogorvosok számára is tilos. A peroxid mentes fehérítők pedig nem vagy gyengén működnek!

Kozmetikai fogfehérítő szalonok
Az EU szabályok szerint a fogfehérítés kozmetikai beavatkozás, de
0,1% feletti hidrogén-peroxid koncentrációjú fehérítőszert csak fogorvosok használhatnak. Részben ennek a szabályozásnak a következménye, hogy egy időben  sorra nyíltak a fogfehérítő szalonok, melyek úgy hirdették magukat mint egészséges, hatékony és peroxidmentes, sőt bio fehérítés. A hirdetés nem teljesen fedte, fedi a valóságot, mivel a nem "bio" fehérítőanyag tartalmaz nátrium-perborátot, amiből hidrogén-peroxid szabadul fel. Az EU szabályok ennek a használatát is tiltják, ha a felszabaduló hidrogén-peroxid koncentrációja a 0,1%-ot meghaladja. A Beaming White által az EU számára gyártott fehérítők, amit az ismert szalonok használnak teljesíti ezt a feltételt (A termék csomagolásán nem is szerepel a peroxidmentes kifelyezés, sőt az eredeti termékleírásban EU konform peroxidos fehérítő kitként szerepel!). A bio fehérítésként hirdetett változatból a perborát hiányzik, és néhány növényi eredetű komponens van benne, de az összetevőket látva az egyáltalában nem bio, vagy natural. (Az eredeti termékleírás csak mint peroxid mentes fehérítőt említi.) Ezek hatása azonban elmarad a peroxidos módszerekétől, és elég sokszor kell alkalmazni hogy tényleges fehérítő hatása legyen. Ez árban már egyáltalán nem kedvezőbb, mint a fogászati fehérítés.  A másik probléma az „ugorjunk be egy fogfehérítésre” hozzáállással, az a gyakoriság. Gyakran, kicsit fehéríteni azt jelenti, hogy rendszeresen lebontjuk a fog védőrétegét, a nyálból történő remineralizáció, és a védőréteg kialakulása ezzel nem tud lépést tartani. Ez persze minden fogfehérítési módszerre érvényes.

Orvosi fogfehérítés
A fogorvosok által végzett fogfehérítés
hidrogén-peroxid hatóanyagú fehérítés. Két formája a rendelői (lámpás, lézeres) és az otthoni (sínes) fogfehérítés. A z egyetlen módszer, mellyel jelentős, és tartós fehérítés érhető el. Nem mindig kellemes, mivel a fogak mélyebb rétegébe hatolva a peroxid fájdalmat okozhat. De ez sajnos együtt jár annak hatékonyságával. A rendelői fehérítés során a fogakra felvitt gélt fénnyel aktiválják, így gyorsabb a hatás. Az otthon folytatható (az EU rendelet szerint az első fehérítést mindig a rendelőben kell elvégezni) sínes fehérítés hosszabban tartó folyamat, de az alapelv ugyanaz. Az egyik legmegbízhatóbb fehérítési technika a rendelői fehérítésre a Zoom rendszer, de sok hasonló van forgalomban. Mint ahogy az a Fogorvosi Szemle decemberi számából is kiderül sok


olcsó, kuponos fehérítés mögött nem megfelelő minőségű, fillérekért beszerezhető, kínai anyagok állnak. A Magyar Orvosi Kamara megpróbál fellépni az etikátlan fogfehérítések ellen. Mindenesetre csak olyan helyen végeztessük el a fogfehérítést, amiben megbízunk. Ha a peroxidos fogfehérítést szakszerűen végzik, az teljesen biztonságos, és nem jár a fogak maradandó károsodásával.
Ahhoz, hogy tudjuk, bevállalunk-e egy ilyen fogfehérítést, nem árt tudni
mi történik a fogainkkal a fehérítés során és után.
A karbamid-peroxid aktiválás (kék fény) hatására hidrogén-peroxidra és ureára bomlik. Az urea a zománc hibáit is kihasználva a zománc minimális megbontásával segít a
hidrogén-peroxid  mélyebb rétegekbe való bejuttatásában, így akár a dentint is elérheti. Ez fájdalommal járhat, mivel a dentincsatornákon keresztül az idegvégződéseket ingerli. Hogy a dentint a fognyaki részen közvetlenül ne érje a fehérítő gél, a kezelés előtt az orvos, illetve a dentálhigiénikus azt védőréteggel vonja be. A fehérítő hatást a peroxidból felszabaduló oxigén végzi, eloxidálva a színanyagokat. A kezelést egy másik gél felvitele zárja, melyben amorf kalcium-foszfát, flouridok is vannak, melyek a remineralizációért felelősek, illetve a szabad dentincsatornákon való kiválás révén azokat lezárva csökkenti a fájdalmat. Található benne kálium nitrát, mely a fog idegnyúlványainak időszakos depolarizációjával gátolja az ingerületátvitelt, vagyis fájdalomcsillapító.
A fogfehérítés előtt a fogorvos átvizsgálja a fogakat, szájüreget, hogy
alkalmazható-e a fehérítés. Tömések, koronák, hidak nem fehéríthetők, szuvas fogakat előtte be kell tömni, fogkövet el kell távolítani stb.

Az orvosok már sok évtizede végzik a fogfehérítést és
semmiféle káros következményt nem figyeltek meg annak ellenére, hogy a fent leírt folyamatok nem tűnnek túl bio beavatkozásnak. (Kisérletileg a tényleges fogfehérírésnél jóval durvább körülményeket létrehozva kimutatható volt a fog pulpa részében levő élő sejtek károsodása). A zománc károsodása átmeneti, a fogfehérítés után használt remineralizáló gélek illetve a nyál összetevőiből regenerálódik   De ha belegondolunk a hidrogén-peroxid, mely vízre és oxigénre bomlik nagyon öko vegyszer. Csak tudni kell vele bánni. Amellett, hogy a fogfehérítés szép mosolyt eredményez, a fogak fertőtlenítése révén még az ínygyulladásra is jótékony hatású, arról nem is szólva, hogy így eljutunk a fogorvoshoz, és a fogfehérítés előkészítése során is sokat javul a szájhigiéne.

Konklúzió?
Ne dőljünk be a reklámoknak, ne dobjunk ki még kevés pénzt se feleslegesen, mert ami olcsónak tűnik az végül sokba kerülhet.  Döntsük el, hogy tényleg akarunk-e fehérebb fogakat, és ha igen, forduljunk megbízható szakemberhez.

.

 
Keresés
Copyright 2016. All rights reserved.
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz