Veszélyes anyagok - ökofogászat - a zöld fogászat

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Veszélyes anyagok

Környezetszennyezés

A fogászati rendelők környezetszennyezése elsősorban a következő három forrásból származik:
     - sterilizálás és egyszer használatos eszközök
     - hagyományos röntgen filmek előhívása
     - higany tartalmú amalgámok használata és eltávolítása

Sterilizálás és egyszer használatos eszközök
A sterilitás a fogászati rendelőkben nagyon fontos, de nem mindegy, milyen módszert használunk. A modern autoklávok forró gőzzel pusztítják el a mikroorganizmusokat, és hatékonyabbak, mint a száraz hővel vagy vegyszerekkel működő sterilizálók. A legújabb berendezések a nyomás változtatásával képesek még a műszerek üregeibe is bejuttatni a gőzt. A sterilizálandó eszközök  speciális fóliába csomagoltan kerülnek be az autoklávba, így abból kivéve felbontásukig sterilek maradnak. A hideg vegyszeres sterilizálás szinte teljesen visszaszorítható. A berendezések, bútorok sterilizálásához pedig egyre több környezetbarát szer áll rendelkezésre. A levegő sterilizálására speciális szűrőberendezések állnak rendelkezésre, egyes klímaberendezésekbe ezeket be is építik. Alternatív megoldás az UV fénnyel történő sterilizálás. Olyan speciális berendezéseket fejlesztettek ki, melyben az UV fény minden oldalról megvilágítja a betett eszközöket. A fogorvosi rendelők használaton kívül UV fényt kibocsájtó un. germicid fénycsövekkel bevilágíthatók.
A környezetbarát sterilizálási eljárások a dolgozók egészségvédelme miatt is fontosak, és nem mellékesen
eltűnik a fogászatokra jellemző szag
, mely azon túl, hogy kellemetlen, sokakban régi rossz emlékeket idéz fel. A szagok vésődnek be legmélyebbre, és leginkább képesek felidézni egy emléket.

 

Sokkal nehezebb dolog az egyszer használatos eszközök mennyiségének csökkentése. Hozzászoktunk, és el is várjuk, hogy a fogorvosi székbe ülve új nyálkendőt, műanyag poharat kapjunk, hiszen ez a sterilitásnak is a jele. Itt elsősorban a megsemmisítendő anyagok mennyiségének csökkentése, és környezetbarát anyagok felhasználása a cél.

Amalgám
Az amalgám higany és különböző fémek (ezüst, réz, cink) porának szilárd elegye. Sok szempontból jó fogászati tömőanyag volt, de a lassú kioldódás miatt
mérgezi a szervezetet, ezért már alig használják. Fogászati kezelések során a régi amalgám tömések eltávolítása is  veszélyekkel jár. A nagy fordulatú turbinák az amalgámot igen apró szemcsékké porlasztják, ezért mind a pácienst, mind az orvost és az asszisztenst veszélyezteti az amalgámtömések nem szakszerű eltávolítása.

 
     
 

Megfelelő módszerekkel, nagy teljesítményű elszívó berendezésekkel ez a probléma megoldható, de oda kell figyelni az amalgám további sorsára is. Nem szabad megengedni, hogy az amalgám a környezetbe kerüljön. Amerikai felmérések szerint a vizekbe jutó higany igen jelentős része a fogászatokból kerül ki. A megoldás a hatékony amalgámszeparátor, mely minden fogászati kezelőegységnek része kell legyen.

Röntgenfelvételek
A
hagyományos filmre történő röntgenfelvétel készítése azon túl, hogy általában nagyobb sugárdózist igényel, mint a modern digitális felvétel, igen környezetszennyező anyagok és hulladékok termelésével is jár.
Az un intraorális kisfilmek mindegyikében egy vékony
ólomlemez helyezkedik el, ami a felvétel kidolgozása során a szemétbe kerül. Ugyanez történik a filmet borító műanyag tasakkal is.
A másik környezetszennyező forrás a röntgenfelvételek kidolgozása. Ehhez nem túl környezetbarát vegyszereket kell használni, de a legfőbb környezetszennyező anyag, az
ezüst a filmek fixálása során kerül a fixáló vegyszerbe. Ennek koncentrációja ezerszer haladja meg a csatornába kijuttatható koncentrációt, ezért a használt fixálószert össze kell gyűjteni, és elszállíttatni, hogy az ezüstöt kivonják belőle.

 
     
 
Keresés
Copyright 2016. All rights reserved.
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz